På badet

På badet

av (forfatter) og Tom Lotherington (oversetter).

2000 Heftet Aschehoug

Gjennomsnittlig terningkast: 4.60 av 6, basert på 5 terningkast.


Likte du denne? Vi har bokanbefalinger!


Finn denne boka på ditt nærmeste bibliotek:


Serie: AlfaOmega

Omtale fra Den Norske Bokdatabasen:

En ung mann på "27, snart 29 år" trekker seg en dag tilbake fra hverdagen og slår seg ned i badekaret. Herfra betrakter han omgivelsene nøye - leser, hører fotballreferatene i radioen, filosoferer. Han er sterkt opptatt av bevegelsen kontra ubevegelighet, og stirrer uavbrutt på en sprekk i veggen eller sitt eget speilbilde i håp om å knipe forandringen på fersk gjerning. Men forgjeves. Forgjeves er også morens kakebesøk og oppfordring om at han burde skaffe seg en hobby. Likevel forlater han plutselig badekaret og drar fra Paris til Venezia. Men tingene fortsetter å floke seg til. © DnBB AS

Omtale fra forlaget:

"Da jeg begynte å tilbringe ettermiddagene på badet, regnet jeg ikke med å slå meg ned der;.." Men det er like før. Fortelleren, "27, snart 29 år", installerer så mye av sin tilværelse på badet at kjæresten synes det er tryggest å sende bud på moren hans. Hovedpersonen lar seg ikke affisere. Fra denne meditasjonens siste skanse, betrakter han omgivelsene nøye. Han leser, hører fotballreferat i radioen, filosoferer. Og han er sterkt opptatt av bevegeligheten kontra ubevegeligheten, av tid og forandring. Ved å stirre uavbrutt på en sprekk i veggen eller sitt eget speilbilde, håper han å knipe forandringen på fersk gjerning. Hvordan det går? Den som leser får se. Jean-Philippe Toussaint brakdebuterte i 1985 med La salle de bain. Boken rykket straks inn på franske bestselgerlister og ble på kort tid solgt til ni land. Den utkom første gang på norsk i 1987. L'appareil photo (Fotoapparatet) kom på norsk i 1999 og La Télévision (Tv-apparatet) kom i 1998. Jean-Philippe Toussaint har også regissert 4 filmer, delvis basert på egne romaner.Levert av © DnBB AS

  • ISBN-13: 9788203204937
  • EAN: 9788203204937
  • Språk: Bokmål
  • Litteraturtype: Skjønnlitteratur
  • Kategori: Romaner heftet
  • Sider: 108
  • Utgave: 1
  • Lesenivå: Voksen
mindre bokdata

Diskusjoner om denne boka

emne

nyeste post av

oppdatert



Sitater fra denne boka

sitat

Åpner med:

1) Da jeg begynte å tilbringe ettermiddagene på badet, regnet jeg ikke med å slå meg til der; nei, jeg fordrev noen gode stunder i badekaret, lå og mediterte, av og til fullt påkledd, stundom naken. Edmondsson, som trivdes ved min side, syntes jeg ble roligere; det hendte at jeg spøkte, vi lo. Jeg snakket med vide armbevegelser, hevdet at de mest praktiske badekarene var de med parallelle kanter, skrått ryggstø og flat bunn, så den badende ikke behøver å bruke fotstøtte.

  • godt sagt (0)
  • svar
  • varsle


Boktall


37
gjenomsnittlig alder på eiere
42%
av eierne oppgir å være hankjønn
2%
av leserne avbrøt denne boka
4,60 (5)
gjennomsnittlig terningkast

Vil du være med å påvirke disse tallene? Oppgi fødselsår og kjønn på innstillinger, trill terningkast og markér en tilstand på bøkene dine.