Kvinnen i buret

av (forfatter) og Erik Johannes Krogstad (oversetter).

Aschehoug 2009 Innbundet

Gjennomsnittlig terningkast: 4.90 (298 terningkast.)

751 bokelskere følger dette verket.

Kjøp boken hos

Kjøp boka Kvinnen i buret hos antikvariat.net! Her finner du sjeldne titler!

Omtale fra Den Norske Bokdatabasen

Den unge folketingspolitikeren Merete Lynggaard er forsvunnet. Politiet setter i gang en etterforskning - men uten resultat. Først da kriminalinspektøren Carl Mørck får ansvar for Avdeling Q, politiets nye avdeling for uløste saker av særlig grov karakter, skjer et gjennombrudd i etterforskningen. Dette er første bok om Avdeling Q.

Omtale fra forlaget

Den unge fremadstormende folketingspolitikeren Merete Lynggaard blir sporløst borte. Politiet setter i gang en storstilt etterforskning - uten resultat. Lynggaard er som sunket i jorden. Først da den utradisjonelle kriminalinspektør Carl Mørck får ansvar for Avdeling Q, politiets nye avdeling for uløste saker av særlig grov karakter, skjer et avgjørende gjennombrudd. Snart er Carl Mørck og assistenten Hafez el-Assad på sporet av en hensynsløs forbryter som, drevet av hat, har lagt en avsindig plan. Kan de forpurre planen, eller vil de selv bli ofre for den?

Bokdetaljer

Forlag Aschehoug

Utgivelsesår 2009

Format Innbundet

ISBN13 9788203212109

EAN 9788203212109

Serie Avdeling Q

Genre Politi og detektiver

Omtalt sted Danmark

Språk Bokmål

Sider 398

Utgave 1

Lesenivå Voksen

Finn boka på biblioteket

Du kan velge et fast favorittbibliotek under innstillinger.

Finner du ikke ditt favorittbibliotek på lista? Send oss e-post til admin@bokelskere.no med navn på biblioteket og fylket det ligger i. Kanskje vi kan legge det til!


Bokelskeres terningkastfordeling

57 166 64 9 2 0

Bokomtaler

Tok meg flere ganger i å le høyt mens jeg leste denne boka. Denne gangen ikke på grunn av latterlig dårlig plot eller språk, men tvert imot mange fornøyelige formuleringer og mye humor og humør i typebeskrivelsene. Carl Mørch er en klassisk surpomp av en politimann, som de færreste liker. Men dynamikken med hans syriske assistent funker - av og til balanserer det på en knivsegg mot parodi, men jeg synes det hele lander på riktig side.

Plottet er intenst og spennende, elegant bygget opp med vekslinger i tid og perspektiv. Og selv når den onde gjerningsmannen tilsynelatende blir avslørt med 100 sider igjen av boka, holdes trøkket oppe helt til siste slutt.

Jussi Adler-Olsen er et trivelig bekjentskap, og det blir spennende å lese resten av serien om avdeling Q.

Godt sagt! (5) Varsle Svar

Hvor godt tåler du isolasjon?

Folketingpolitikeren Merete Lyngaard har vært forsvunnet siden 2002, og ingen skjønner hva som har hendt henne eller hvor hun kan ha gjort av seg. Det er og blir et mysterium. Carl Mørck blir sjef for Adveling Q. En avdeling som skal oppklare uløste saker. Kall det gjerne "Cold Case". Her får hardbarkete Carl Mørck noe å bryne seg på. Fins Merete levende der ute eller er det over og ut? Det gjenstår å se.

Jussi Adler - Olsen er det nye stjerneskuddet innen krimsjangeren. Det går ikke an å gå innom en eneste bokhandel uten å se bøkene hans "overalt". Og jeg har lenge tenkt hva er det som er så spesielt med krimbøkene hans? Når det er bøker som lenge blir snakket om blir jeg skeptisk og drøyer gjerne noen år før jeg velger å lese dem. Jeg er skeptisk av natur og det er vel derforjeg drøyer med å lese bøker som tar verden med storm. Det er bare sånn jeg er, men må innrømme at jeg har lenge vært interessert i bøkene til Jussi Adler - Olsen, spesielt debutboken hans, Kvinnen i buret. Har lenge hørt mange si så mye positivt om den. Hvor spennende og original den er. Og da må jeg jo selvfølgelig lese boka selv og sjekke om det stemmer. Så, hva syns jeg egentlig om Kvinnen i buret? Svarte den til forventningene mine?

Stort sett gjorde den det.Til tider var den meget spennende og ikke minst velskrevet. Og jeg ble godt kjent med både Carl Mørck, Merete Lyngaard og andre. Og jeg må innrømme at saken var temmelig spesiell. Vanskelig å sette seg inn i Meretes håpløse situasjon. Men jeg ble ikke helt oppslukt av boka som mange andre hevdet at de ble. At de nesten ikke klarte å legge den i fra seg før den var ferdiglest. Jeg ble ikke like revet med eller hvordan jeg skal forklare det.

Selvfølgelig ga det meg mersmak å lese flere bøker av Jussi Adler - Olsen og bli bedre kjent med Avdeling Q, selv om jeg savnet det lille ekstra. For all del var dette en spennende og noe litt uvanlig krim, men jeg hadde vel litt for store forventninger, så med det blir det ingen favorittbok. Som sagt, spennende til tider, men hadde forventet noe mer. Jeg vet bare ikke hva.

Godt sagt! (3) Varsle Svar

Skulle ikke påskekrim være litt spennende? Har sett frem til å komme til side 399 lenge, syns jeg, ettersom jeg har visst hvem som sto bak siden side 105... Det gjorde denne boka til laaangtekkelig og lite "original", men akkurat som hos Jo Nesbø ser det ut til at overfladiske anmeldere lar seg blende av fantasifulle bestialske metoder. Godt språk, men noen steder lurte jeg på om direkte oversettelse fra dansk i stedet for norsk omformulering klønet til setninger.

Én prikk på terningen for Assad, helt fabelaktig karakter! Han er førsteklasses!!

Én prikk for persongalleriet, inklusive Carl Mørch, som jeg forsåvidt kan like - bedre enn Harry Hole uansett... Dvs, noen personer stikker seg frem, Carl og Assad, Marcus, Merete, Uffe - og noen til, mens utenfor denne nære krets er de forbausende flate.

Én prikk for presise formuleringer, skarpe observasjoner og en naturlig, flytende tone, mer enn ett sted har Jussi Adler-Olsen formulert på to setninger noe andre forfattere hadde slitt med i minst et par sider med å forklare, uten at JAOs ville blitt dårligst.

Skal etterhvert lese den neste, men denne ble for gjennomsiktig. Ikke tynn, men motivet var for opplagt.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

DÅÅÅÅÅRLIG. Seriøst. Kjedelig og tam.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

spennende

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Skriv en omtale Se alle omtaler om verket


Sitater fra dette verket

Typer som han her fortjente å bli badet i korrekturlakk.

Godt sagt! (3) Varsle Svar

«Jeg tror hun fryser ute i kolonihuset,» dristet Morten seg til å utdype mens han rørte energisk rundt i gryta. Carl snudde seg mot ham. Det luktet forbannet godt av den gryta. Det var lenge siden han hadde hatt slik matlyst. «Fryser hun? Da får hun stappe en av disse energibuntene som hun driver og knuller i kakkelovnen.»

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Allah er stor. Han har brede skuldre.

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Legg inn et nytt sitat Se alle sitater fra verket

Lister som inneholder dette verket

Høsten 2010 fikk jeg en liten folder fra bokhandelen libris; "Våre 101 favoritter, stemt frem av bokelskere for bokelskere" Listen inneholder noe for enhver smak og er oppført alfabetisk med romaner fra 1-80, deretter krim.
Fordi en liste ikke kan inneholde mer enn 100 bøker, så kom ikke Skumringstimen med Johan Theorin som nr 101 med


Godt sagt! (7) Varsle Svar

... som jeg ikke finner tid til blant alle pensumbøkene. Politi av Jo Nesbø skal selvfølgelig også på denne lista!


Godt sagt! (3) Varsle Svar

Liste mest for meg selv - for å huske/holde orden på bøkene jeg leser. Dette skulle jeg begynt med i 1970 - DET hadde vært moro å hatt,det! ;)


Godt sagt! (2) Varsle Svar

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Bøker av "Danmarks krimkonge", Jussi Adler-Olsen


Godt sagt! (1) Varsle Svar

Du vil kanskje også like

  • "Marco-effekten" av Jussi Adler-Olsen
  • "Fasandreperne" av Jussi Adler-Olsen
  • "Journal 64" av Jussi Adler-Olsen
  • "Flaskepost fra P" av Jussi Adler-Olsen
  • "Alfabethuset" av Jussi Adler-Olsen
  • "Bitrere enn døden" av Camilla Grebe
  • "Tvillingen - kriminalroman" av Merete Junker
  • "Udyr" av Lotte Hammer
  • "Et offer til Molok" av Åsa Larsson
  • "Mørketid" av Chelsea Cain
  • "En slags fred" av Camilla Grebe
  • "Et stille, umerkelig drap - en Nina Borg-roman" av Lene Kaaberbøl
Alle bokanbefalinger for dette verket

Andre utgaver