Omtale fra Den Norske Bokdatabasen
En mystisk sykdom har rammet det meste av livet på jorden. Nanna og lillesøsteren Fride har overlevd ved å gå i isolasjon i en bunker sammen med faren sin. En dag blir faren syk og jentene må forlate bunkeren for å kanskje finne medisin i byen de bodde i før. Dette er forfatterens debutroman.
Omtale fra forlaget
Søstrene Nanna og Fride har i flere år levd i en bunker med faren, etter at en mystisk sykdom har rammet det meste av livet på jorden. En dag angripes faren av sykdommen, og jentene må forlate bunkeren og dra til byen de bodde i før, i håp om å finne medisin.Høsten er først og fremst en bok om livet og kjærligheten, tross det dystre bakgrunnsteppet. En sterk og varm fortelling om mot og håp.Vinner av NBUs debutantpris "Trollkrittet" 2011Nominert til Uprisen 2011.
Forlag Cappelen Damm
Utgivelsesår 2011
Format Innbundet
ISBN13 9788202363390
EAN 9788202363390
Genre Dystopier
Språk Bokmål
Sider 264
Utgave 1
Lesenivå 12-16
Finner du ikke ditt favorittbibliotek på lista? Send oss e-post til admin@bokelskere.no med navn på biblioteket og fylket det ligger i. Kanskje vi kan legge det til!
Det var et lys. Hun reiser seg opp. Så sveiper en lysstråle over taket på soverommet. Hun støkker til og vekker Fride. - Hva er det for noe? spør Fride. - Det er noen som er ute og lyser. Nanna sniker seg bort til vinduet og kikker ut. Lysstrålen fra en lommelykt flakker rundt i barnehagen. - Det er skyggene, hvisker Nanna. - Hva gjør de? spør Fride og setter seg opp i sengen. - De lyser inn i barnehagen. - Da vet de at vi har vært der.
Nanna tar en bit og kjenner kjeksen vokse i munnen mens hun prøver å svelge det så raskt hun kan. - Hva har dere tenkt å gjøre i dag? spør pappa. - Jeg vet ikke, sier Nanna. – Kanskje lese litt. Kanskje vi kan spille noe senere. - Jeg vil male Plim, sier Fride. - Hva er det Plim skal gjøre i dag, da? spør pappa. - Plim er lei av å være her. Hun vil ut. Nanna ser på pappa. Han blir stille. De spiser videre.
Mest sannsynlig et evigvarende prosjekt i å grave opp denne type litteratur på norsk. Planen er også å lage noen klare definisjoner på P-A og dystopia med kriterier som må oppfylles for å bli karakterisert som dette. Jeg kommer ikke til å ha lest alle bøkene som legges til her til enhver tid da den er ment som huskeliste og for research (i mangel av et bedre norsk ord).
Her fortsetter oversikten over dystopiske fortellinger for ungdommer og unge voksne. Se del 1 her og del 3 her, og legg gjerne igjen forslag til bøker jeg bør inkludere. Om du er på jakt etter dystopisk litteratur for en eldre målgruppe, kan du se på denne lista.
Lista i sin helhet finner du på bloggen min.
Litt science fiction og såkalla speculative fiction som skil seg litt frå dei bøkene vi tenker på som typiske sci-fi-klassikarar. Alle på lista har eg lese eller held på å lese. Tar gjerne imot tips om litteratur/forfattarar som er beslekta med desse dømene.